Effektivisering

Effektmåling efter ROI-metoden

Sådan synliggør du dine succeser med effektmåling efter ROI-metoden

Hvad var afkastet på jeres seneste projekt? Ved du det ikke og er du i tvivl om, hvordan du finder ud af det, kan du blive meget klogere i denne videoserie med Peter Levinsen.

Modsat hvad mange tror, er det ifølge Peter ikke svært. Det kræver blot, at du ved hvordan man gør.

I denne video om ROI-metoden lærer du, hvordan du kan måle hvilket afkast eller hvilke resultater dine projekter skaber.

Find ud af hvordan du bruger 4MAT, de 5 ROI niveauer samt ROI-metodens 12 processer og 12 grundregler til at lave en god ROI-måling.

Peter Levinsen er Konsulent for FutureFactor og LederIndsigt og har gennem årene haft sine fingre i en lang række andre projekter, der har givet ham stor erfaring med bl.a. kompetenceudvikling, videndeling og procesoptimering. Peter er desuden certificeret i brugen af Insights Discovery, 4MAT, ROI-metoden m.m.

Effektmåling efter ROI-metoden

: videoserie (3)

Relaterede

marshall-goldsmith
Ledelsescoach Marshall Goldsmith: Om engagement og høj IQ
skab-jeres-eget-digitale-oekosystem-for-information-netvaerk-og-salg_cover
Skab jeres eget digitale økosystem for information, netværk og salg
de-5-ting-du-skal-fokusere-paa-for-at-faa-engagerede-medarbejdere
De 5 ting du skal fokusere på for at få engagerede medarbejdere 
taenkudafboksen-cover
Leder: Tænk ud af boksen